ARAMA
Çamlıdere Belediyesi

SOBA MÜZESİ

Geri

SOBA MÜZESİ

2 Eylül 2022

 

“SOBA BAŞI HATIRALARINIZI EDEBİYATIN

SICAKLIĞIYLA BULUŞTURACAK BİR MÜZE”

 

DÜNYANIN SOBA ŞEKLİNDEKİ İLK BİNASI SOBA MÜZESİ OLDU.

 

Açılış                    : 10.00

Kapanış               : 18.00

 

Çamlıdere’de bulunan 10 müzeden sadece bir tanesi olan soba müzesi gerek mimari projesi gerekse içinde bulundurduğu birbirinden değerli sobalarıyla ziyaretçilerin ilgi odağı olurken Çamlıdere’nin de simgesi haline geldi.

Mimari projesiyle bütün dikkatleri üstüne çeken Çamlıdere Soba Müzesi Ziyaretçilerine zamanda yolculuk yaptırarak unutulmuş günlerinizi yaşatmak için siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez birleştirici gücü, etrafında aile kurumunu toplayan, sıcaklığıyla soğuk kış gecelerinin sohbetlerine tanıklık eden, üzerinde kestane keyfi yaşanılan, kültürümüzün bir parçası haline gelmiş sobalar…

 

Isınmak, teni korumak soğuktan…

 

Dost, anne, kardeş, baba, sevgili ellerinde sıcağa kavuşmak, yeter aslında. Ama…

 

Soğukların yüzünü ayaza döndüğü mevsimlerde, insanlar zekâ ve çalışkanlıkları ile çareler bulmuşlar.

 

Çareleri, yenileriyle güzelleşmiş yıllar geçtikçe. Sergilenecek kadar tarih yazmışlar ve şimdi

 

bir müzenin asil konukları oludular.

Bir zamanlar odaları, ortamları bazen kasvetli bir bürokratın odasını, bazen bir salonu bir otel lobisini, bazense küçük ama mutlu bir ailenin odasını ısıtan sobalar şimdi Çamlıdere soba müzesinde görücüye çıktı.

NEDEN SOBA MÜZESİ

Soba; Anadolu insanının en büyük birleştirici gücü, aynı zamanda en büyük tasarruf kaynağıydı ve yine soba etrafında topladığı aile ve insanların birbirleri ile iletişimini sağlayan büyük bir güçtü. Maalesef gelişen teknoloji ile sobanın hayatımızdan çıkmasından sonra bu güç zamana yenik düştü. Teknoloji ve zamana yenik düşen bu soba kültürünü tekrar insanlara hatırlatmak için Çamlıdere Soba müzesi kuruldu, ziyaret eden herkesin kendinden bir hatıra bulacağı soba müzesinde insanlar zamana yolculuk yaparak kendi kültürlerini hatırlama fırsatı bulabilecekler.