ARAMA
Çamlıdere Belediyesi

Doğa Turizmi

Geri

Doğa Turizmi

İlçemiz, ender bulunur ilginç yapısı ile turizmin her türlüsüne müsait bir görüntü arz eder. Dinlenmek, spor ve av yapmak, sessiz ve temiz bir ortamda iyi vakit geçirerek sağlam bir ruh yapısı kazanmak amacı ile; Aluçdağı Millî Parkı,Çamkoru Milli Parkı ve bunların yanında Kirazlı, Kapaklı, Tepebaş, Yağlıcaaluç yaylası, Alakoç Yaylası, Benli Yaylası, Bakırlı yaylası, Buğralar yaylası, Yediören yaylası ve   Dağları üzerindeki alanı tabii güzellikler açısından görülmeye değer yerler olup Kırsal ve yayla  Turizmi açısından mükemmel imkânlar sağlar.

Son zamanlarda oldukça rağbet gören dağ turizmi, doğa turları için ideal mekânlarımız, yaz-kış turların ilk seçeneği haline gelmiştir. Trekkıng (Doğa Yürüyüşü ) için her mevsim ideal cazibe merkezi olma yolunda emin adımlar atan Çamlıdere bu alanda yeni olamasına rağmen 17 farklı rotası ile Türkiye'nin en ilginç Trekkıng rotalarına sahiptir.

“Zümrüt” gibi bir yeşilliğin hâkim olduğu Aluğdağı, Çamkoru, Benli, Bakırlı, Yediören, Yağlıcaaluç, Kirazlı, Kapaklı, Buğralar, Avşarlar, Meşeler yaylaları, gerçekten bozulmaya yüz tutmuş tabii zenginlikler içinde orijinal yapısı ile ender güzellikleri saklayan ve her mevsim farklı görüntüler sunan bir esrara sahiptir.

Park sahasında; yaban domuzu, ayı, tilki, çakal, sincap, tavşan, vaşak, sansar, gelincik, geyik, karaca, gibi hayvan ve bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda 200 civarında kuş türü bulunduğu tespit edilmiştir. Yurdumuzda yaşayan yırtıcı kuş türlerinin hemen hepsi bölgede görülür. Hatta Türkiye’de nadir görünen deniz kartalı, bozkır kartalı ve atmaca kartalı yanında diğer yırtıcı kuşlardan kızıl şahin, küçük kartal, küçük kerkenez ve baykuş da bu bölgede bulunur.

İlçemizde her çeşit(av hayvanı bulunabiliyor. Özellikle tavşan, tilki, kurt ve domuz gibi hayvanlara her tarafta rastlanır. Keklik, bıldırcın,halkalı (tahtalı) çevrenin çalılık, taşlık ve su kaynaklarının bulunması sebebiyle belli bölgelerde yoğunluktadır. 

Çamlıdere bayındır barajında, Gasma denilen tatlı su kefali, İnci kefali ve karabalık yanında kültür cinsi Aynalı ve İsrail Sazanı da tutulabiliyor.