ARAMA
Çamlıdere Belediyesi

Kültür Turizmi

Geri

Kültür Turizmi

Çevresinde zengin tarihi eserler ve kalıntılar bulunmaktadır, ilçemizde kültürel anlamda tanıtım yeni başlamış ve bu değerler gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Bu tarihî zenginlik yanında, dilden giyim-kuşama, el sanatları, mahallî müzik ve oyunlara kadar mevcut potansiyel de yöresel halk tarafından korunmaya çalışılmaktadır.Çevresinde bulunan tarihi ve antik kalıntılar anıtlar kurulunca tespiti yapılmış Anadolu Medeniyetler müzesince kayda alınarak Çamlıdere Belediyesi Tarafından kurulacak olan Arkeo ( Medeniyetler )  müzesinde sergilenecektir.

İlçede Büyük evliyalardan Hz. Ömer’in Torunlarından Şeyh Ali Semerkandi Hz.’nin kabri bulunmaktadır. İnanç Turizminde önemli bölgelerden olan Çamlıdere, Şeyh Ali Semerkandi Hz.’ne ait külliyesi ve müzesi ile İnanç Turizminde önemli yol kat etmiştir. Türkiye’nin dört bir yanından Mübarek zaatı ziyarete gelenler ilçenin diğer güzelliklerine de hayran kalmaktadırlar.

Çamlıdere bir Müzeler Şehri olmuştur, ilçede açılan Türkiye’nin ilk Doğa ve Hayvan Müzesi, Çamlıdere Kültür Evi, Tarım Müzesi, Şeyh Ali Semerkandi Müzesi, Semerkandi Evi ve Kutsal Emanetler Müzesi ile kültür turizminde son zamanların gözdesi olmuştur.

Çamlıdere Belediyesinin çalışmalarıyla ilçede projesi devam eden Oyuncak Müzesi, Terazi ve Tartı Müzesi, Akeo (Medeniyetler Müzesi) ve Soba Müzesi de yakın zamanda hizmete açılacak olan Müzeler arasındadır.

Çevresinde zengin tarihi eserler ve kalıntılar bulunan ilçemizde kültürel tanıtıma son yıllarda daha fazla yer verilir olmuştur. Tarihî zenginlik yanında, dilden giyim-kuşama, el sanatları, mahallî müzik ve oyunlara kadar mevcut potansiyel de geliştirilme çabası içindedir.

Bütün bunların yanında İlçede yapılan sıcak su sondaj çalışmaları neticesinde 3 (üç) farklı noktadan termal sıcak su çıkartılmıştır. Artezyan kuyusundan ilçe merkezine özel yalıtımlı aktarım boruları ile taşınan termal su,  ilçe de temeli atılan ve yapımına başlanılan Termal Otel inşaat alanına kadar da taşınmıştır. Çamlıdere termal turizmde de kendisini göstermek için gayret göstermeye başlamış ve bu yönde yatırımların adımlarını atmıştır.