ARAMA
Çamlıdere Belediyesi

OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ...

Geri

OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ...

11 Ağustos 2022

Çamlıdere Çuf Çuf Treni Oyun ve Oyuncak Müzesi, büyüklerin nostalji, küçüklerin eğlence merkezi oldu.

Çamlıdere Belediye Başkanı H. Caner Can’ın ortak akıl ve gayretleriyle Çamlıdere’ye kazandırdığı  Çamlıdere Çuf,Çuf oyun ve oyuncak  müzesi Şeyh Ali Semerkandi Külliyesi Karşısında yer almakta. Büyüklerin nostalji, küçüklerin eğlenceli saatler geçirebileceği müzenin iç dekorasyonu da tamamlanarak oyuncaklar sergilenmeye başladı.

Oyun ve Oyuncak Müzesi, küçüklerin ve büyüklerin ortak eğlenebileceği ender bir müze. Tesisin içerisinde çocukların ve büyüklerin birlikte eğlenerek vakit geçirebileceği mekânlar bulunuyor. Bu amaçla müzede oyunların ve oyuncakların tarihsel gelişiminin anlatılması için mizansen ortamlar oluşturuldu. Müzede çeşitli aktivitelerin yapılabileceği bir alan da yer alacak.

  Büyükler Nostaljiye Çocuklar Oyuncağa Doyacak

Müzeye gelenler, önce eski Çamlıdere evleri ve sokaklarında eski oyunları oynayan çocukların maketleri ve figürleri ile karşılaşacak, el yapımı ahşap oyuncakların yanında tel ve demirden yapılmış bir çok oyuncak ve oyun türlerini de görecek olan müze ziyaretçileri büyükler için bir nostalji ve zamanda yolculuk yapma imkanı sunuyor. Çocuklar ise oyuncakların tarihsel dönemlerini öğrenebileceği müzede baba ve annelerinin hatta nine ve dedelerinin dönemindeki oynadıkları oyuncakları ve oyunları görme, öğrenme imkânı bulabilecekler. Müze içerisinde gezintiniz ise sizleri hayretlere düşürerek, her döneme ait farklı oyuncakları görecek nasıl oynandığını öğreneceksiniz. Çamlıdere Çuf,Çuf  Treni Oyun ve Oyuncak Müzesi geçmişten günümüze ışık tutan Türkiye’nin en kapsamlı oyuncak müzesi konumunda.