ARAMA
Çamlıdere Belediyesi

SEMERKANDİ EVİ MÜZESİ..

Geri

SEMERKANDİ EVİ MÜZESİ..

11 Ağustos 2022

     Açılış Saati : 08.00

Kapanış Saati : 17.00

 

Mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken müze Türkiye’de bir ilk olma özelliğini de taşıyor…

Şehy Ali Semerkandi Külliyesi yanında bulunan müze 15Yy. Çamlıderesinden kesitler sunuyor.Yapımında toprak ve samanın karışımıyla elde edilen çamur kullanılan müzenin duvarları taş üzeri toprak sıva ve kerpiç ile yapılmış, alt taban kısmında çamur üzerine dağ eriği çırası yedirilerek şerbetlenmiş ve toprağın gevşemesi önlenmiş, üst tavan kısımlarında ağaç sırıkların diziliş şekli ve arasına söğüt ağacı yaprağı serilerek yağmura karşı güçlendirilmiş.

Çamlıdere insanının o dönemde bir ev yaşantısını gözler onününe sunan müze bahçe düzenlemesiylede dikkat çekiyor.Özellikle çocuklara tabiat, tarım ve bahçe sevgisi aşılayacak olan Semerkandi Evi Müzesi, bahçesinde oluşturulan alanlarda çocukların ve misafirlerin toprakla haşır neşir olması sağlanacak. Özel olarak hazırlanmış alanlara sebze ( Domates, Biber, Salatalık, Patates ve Yeşil sebzeler) ekimi yapılarak yetiştirilen sebzelerin ziyarete gelen misafirler tarafından hasatlarının yapılmasının yanında o anı yaşayan insanlara bir nebzede olsa tarihten anılar yaşatılmış olacak. Sebze için oluşturulan özel alanların dışında buğday ve arpa gibi tahılların ekimi ve hasat sonrasında harman yeri alanı da oluşturulacak. Oluşturulan harman yeri alanında eski usul ile harman yapılarak güz kaldırma uygulaması yapılacak.

Hasat yapılan buğday ve arpa harman yerine taşınacak ve harman yerinde eski usul ile düven döndürülerek harmanı yapılıp ardından harman savurma uygulaması ile başak ile saman birbirinden ayrılacak. Bu anı yaşayan misafirlerimiz adeta zamanda yolculuk yapacaklar ve gençlik hatta çocukluk yıllarına yolculuk yapmış olacaklar.

Bir çoğumuzun çocukluğundaki buğday hasadı ve hasat sonrasında harman günlerimizi hatırlayacağımız müze bahçesinde, ziyaretçiler anılarını tazeleyerek zamanda yolculuk yaparken çocuklarda tabiat ve toprak sevgisi kazanmış olacaklar.