SON HABERLER

“İstiklal Marşı Türk milletinin ortak hazinesidir”

Çamlıdere Belediye Başkanımız "12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ’nün 97. Yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü" olması münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

 

Belediye Başkanımız H. Caner Can Yayınladığı Mesajında;

 “İstiklal Marşı Türk milletinin ortak hazinesidir”

"Asım’ın nesli olan Mehmet Akif’ler, Mustafa Kemal’ler ve milyonlarca isimsiz kahramanın kurduğu ve bizlere miras olarak bıraktığı bu topraklar, bizlerin son yurdudur. Türk milletinin istiklal mücadelesinin ölümsüz destanı olan İstiklal Marşımız, bugün de milletin ortak sesi ve ortak vicdanıdır. Her satırı, her kelimesi derin bir mana taşımaktadır. İstiklâl Marşı’nı tam olarak anlamadan Kurtuluş Savaşı’nı, Milli Mücadele’yi ve ülke bağımsızlığının ne anlama geldiğini kavramak mümkün değildir. Bu vesileyle merhum Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla yâd ediyorum. O’nun abidevi şahsiyeti, kuşkusuz her daim örnek alınacaktır. Ruhu şad olsun. Bu marş bir kere yazıldı. Mehmet Akif’in de dediği gibi ’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 96. yıldönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve bütün istiklal kahramanlarımızı şükran ve rahmetle anıyorum"

Başkanımızın yayınladığı mesajın ardından; İlçe kaymakamı Mutlu Köksal ve Belediye Başkan Yardımcısı Arif Ekicilerinde katılımıyla, Çamlıdere Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda İstiklal Marşının Kabulünün yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi. Programda Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşını nasıl ve hangi koşullarda yazdığı anlaşılmaya çalışıldı. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı nı Yazmaya Başladığında Kalem Kâğıt bulmaya bile vakit bulamadığı için, kaldığı odanın duvarlarına ilk mısralarını tırnaklarıyla kazıyarak yazdığı ruh hali anlatıldı.

Düzenlenen programda Öğrencilerinin hazırladığı oratoryolar ve tiyatro gösterileri izleyenlere duygusal anlar yaşatırken salondan takdirle karşılandı.