SON HABERLER

YENİ MÜZENİN İNŞAATI TAMAMLANMAK ÜZERE…

YENİ MÜZENİN İNŞAATI TAMAMLANMAK ÜZERE…

Kültür ve müzeler şehri olan, Turizmin örnek ilçesi Çamlıdere İlçemizde, yaşayan Çamlıdere müzesinin yapımında son aşamaya gelindi
Ankara’ nın saklı cenneti konumundaki ve akciğeri olan, doğa, kırsal ve inanç turizmiyle son zamanlarda öne çıkan, yapılan son projelerle termal suyun da çıkartılarak ilçe merkezine taşınması çalışmalarının başlatıldığı, Belediye Başkanımız H. Caner Can ın çabalarıyla termal otel yapımının projelendirilip temeli atıldığı Çamlıdere ilçesi, geleceğin turizm ilçesi olmanın yanında bir sosyal, kültür, tarih ve müzeler ilçesi oluyor.
Belediye Başkanımız H.Caner Can İlçemize bir müze daha kazandırıyor, Şeyh Ali Semerkandi Külliyesi yanında inşaatına başlanan, yaşayan Çamlıdere müzesinin yapımında kullanılan taşlar ve harç çok farklı, eski Çamlıdere inşaatları evlerinde kullanılan samanla karıştırılmış topraktan yapılan harç ile inşa edilen müze aslına uygun bir şekilde inşa ediliyor.
Çamur ve samanla karıştırılmış harçtan çakıl duvarla örülen, iç ve dış duvar kısımlarında toprak ve saman sıvanın yanında erik şırası ile sıvanan duvarları eski şerbetlikleri, gusül hanesi, yüklük kısmı,el yıkama lavabosu ve taban yüzeyinde erik şırası ile sıvanan yaşayan Çamlıdere müzesi inşaatında son aşamaya gelindi.
Yapımına yeni başlanılmasına rağmen hızla ilerleyen ve yakın zamanda tamamlanarak halkımızın ve misafirlerimizin hizmetine sunulacak olan müzede, ziyaretçiler Çamlıdere’de zamanda yolculuk yapacaklar, yani zamanda yolculuk yapmak için Çamlıdere’yi tercih etmiş olacaklar.