SON HABERLER

İNEKTEN BAL, ARIDAN SÜT İSTENMEYECEĞİNİ ÖĞRENDİ

İNEKTEN BAL, ARIDAN SÜT İSTENMEYECEĞİNİ ÖĞRENDİ

Haber Türk'teki Manşetten verilen Çamlıdere haberimiz.

 


"ÇAMLIDERELİ İNEKTEN BAL, ARIDAN SÜT İSTENMEYECEĞİNİ ÖĞRENDİ "
Kazan ve Ayaş'tan sonraki durağımız Çamlıdere... İnsanın, doğduğu, ait olduğu topraklara, rutin ziyaretlerin dışında böyle bir görevlendirme ile yola çıkması farklı bir duygu. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte Başkent Ankara'nın o kasvetli ve yorucu havasından kısa bir sürede olsa ayrılacak olmanın heyecanı ve telaşı içinde, Kazan ve Kızılcahamam'ı aşıp, Çamlıdere'ye 'merhaba/ diyoruz. Çamlıdere, Ankara'ya 97 kilometre uzaklıkta. Hem E 5, hem TEM Oto Yolu'ndan 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşılıyor bu şirin ilçeye. İlçenin her iki girişi de temiz ve düzenli. İlçedeki değişim rüzgarı kendini gösteriyor. Ankara'nın geri kalmışlık ve ihmalin en fazla gazabına uğrayan beldesinde, cadde ve sokakların temizliği, uyanışın sanki ilk habercisi. Nice nesillerin futbol sahası özlemiyle kaybolup gittiği ilçedeki sentetik çim yüzeyli futbol sahası ve şişme spor salonu, yürüyüş yolu, parklardaki spor aletleri, içimize ferahlık veriyor. Son yıllarda çehresi değişen Çamlıdere'yi bu kez farklı bir şekilde mercek altına alıyoruz.

İLÇENİN GELECEĞİ İNANÇ TURİZMİNDE
İlk ziyaretimizi Çamlıdere Kaymakamı Aydın Erdoğan'a yapıyoruz. Erdoğan, bu topraklarrın yabancısı değil. Ankara'da doğmuş, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstiriyel İlişkiler Bölümü'nden mezun olmuş. 15 yıllık çalışma hayatının en uzun bölümünü Çamlıdere'de geçirmiş. Kaymakam Erdoğan, Çamlıdere'de 5 yılı tamamlamak üzere. Çamlıdere'deki değişimi ilk ondan dinliyoruz. Çalışma hayatının en uzun ve en huzurlu mesaisinin Çamlıdere'de olduğunu ifade eden Erdoğan, "Meslek hayatımın nerede ise üçte birini Çamlıdere'de geçirdim. Geldiğim günle bugünkü Çamlıdere arasında her açıdan cididi bir değişim var. Bu değişimin en büyük mimarı Belediye Başkanımız Caner Can. Tam bir Çamlıdere aşığı. Kendisi ile çok uyumlu bir çalışmamız var. Gecesini gündüzüne katıyor. İlçenin geleceği doğa ve inanç turizminde. Bu konuda atılan adımları çok önemsiyorum. Şeyh Ali Semerkandi Türbesi'nin çevresi Büyükşehir Belediyesi tarafından modern bir şekilde düzenlendi. Eylül ayında tur operatörleri ile bir çalışmamız olacak. Çok ciddi arsa talepleri var. İlçemiz yazın doluyor. Eğitimde eksiklerimiz var. Herşeyin dört dörtlük olduğunu söyleyemeyiz. Kadınlarımızın hayatın içinde olma noktasında taleplerinde artış söz konusu. Ben Çamlıdere'nin istikbalinin çok parlak olduğuna inanlardanım" diyerek yaşanan gelişmeleri özetliyor.

İLK KEZ GÖÇÜN BELİ KIRILIYOR
Esnaf ve ilçe sakinleriyle sohbet edip, ardından Çamlıdere Belediye Başkanı Caner Can ile buluşuyoruz. Kabına sığmayan, heyecanı ve enerjisini bildiğimiz Can'la anlatmak istemese de hangi koşullarda nasıl bir Çamlıdere devraldığı ile başlıyoruz sohbetimize. 2004 yılında göreve başladığında o günkü para ile 4.5 trilyon borç ve personele 17 ay maaş ödemesi yapması gereken bir belediye... Başkan Can, "Çamlıdere geçmişte güzel günler geçirmiş. Ancak ülkede yaşanan değişimden faydalanamamış, değişime ayak uyduramamış, hep kaybetmiş. Başta Ankara dahil, birçok kentte göç vermiş. Her ana ve baba için çocukları çok önemlidir. Eğitim öğretimde aksaklıklar ve kalitesizlik, evlatlarını okutmak için aileleri koprtmış bu topraklardan. "Yarı aç, yarı tok yaşarım, çocuğumu okuturum" diyen terk etmiş bu toprakları. Kalorifer artık bir evin, mutfağı, buzdolabı, çamaşır makinası gibi bir parçası. Isınma problemi memuru bile ilçede tutamamış. Tüm bunlar göçü tetiklenmiş. Çamlıdere'de ocaklar tütmez olmuş. Göreve başladığımızda, Çamlıdere sanki yaşayan bir ölü gibiydi. Üzerine sanki ölü toprağı serpilmişti. Tablo hiç iç açıcı değildi. 17 ay maaş alamayan bir belediye personeli ile hayallerinizi gerçekleştirecektiniz. Araçlarımıza yakıt koyacak paramız yoktu. Hırslandık ve bugün bile hayal edilmeyen hizmetleri yaptık. Bugün 350 gence iş vermemiz bile çok büyük olay. Ben iddia ediyorum, Çamlıdere işsizliğin olmadığı tek ilçe. Bu adım göçün durmasını sağladı" dedi.

"SENİN KADERİN TURİZM"
Başkan Can, Çamlıdereliler'in ilçeye fabrika yapılmasını istediklerini anlatarak, "Kazan, Akyurt varken, Çamlıdere'ye, Kzılcahamam'a sanayi gelmez. Sen elindeki malzmeye bakacaksın. Artık bu ilçe inekten bal, arıdan süt istenmeyeceğini öğrenmeli. Mecut göstergeler, 'Sen turizim ilçesi olacaksın' diyor. Çamlıdere, inanç, doğa, yayla, termal turizmi için mücadele edecek. Tüm gücümüzü buna odaklaştırmalıyız. Biz 11 yılda bu konuda çok önemli mesafe katettik. Genç-yaşlı, erkek-kadın herkesin taleplerine cevap verecek projeleri hayata geçirdik. Bir çocuk parkı, spor tesisi olmayan Çamlıdere'ye neler kazandırdık, kendiniz göreceksiniz. Şeyh Ali Semerkandi Türbesi önünde yaptığımız düzenleme ile ilçemiz büyük bir çekim merkezi oldu. Huzur Evimiz, Kültür Evi ve Müzemiz, Halkevimiz otelimiz her şeyimiz var. Sıcak suyumuz, ilçeye can katmak için gün sayıyor" diye konuştu.

MERKEZİ HÜKÜMETTEN ŞİKAYET
Çalışkan belediye Başkanı, küçük ilçelerin devlet eliyle yok edilmesini bir türlü içine sindiremiyor. Bu küçük ilçeler bizim tarihimiz, bu ilçeler bizim kültürümüz, bizim açık müzemiz... Benim ilçemin 41 köyü var. Hepsi erken Bizans, geç Roma dönemlerine ait eserlerle dolu. Biz merkezi hükümetten bu konuda şikayetçiyiz. Nasıl mı? Devlet küçük ilçelerden alıp büyük ilçelere veriyor. Küçük ilçeler devlet eliyle yok ediliyor. Yani şunu demek istiyorum "Askerlik Şubesi için Kızılcahamam'a gitmemiz gerekiyor. Büyük balık küçük balığı yutuyor. Hem göç var diyorlar, hem de böyle bir uygulama yapıyorlar. Benim evde iki kedim var. Ben ekmeği büyüğün önünden alıp, küçüğe veriyorum. Ama devlet böyle yapmıyor. Küçükten alıp, büyüğe vermek bizi artık rahatsız ediyor. Artık Çamlıdere büyüyor. Benim ilçemde 2 ay öncesine kadar sağlık merkezi yoktu. Şimdi 24 saat hizmet veren merkezimiz var. Ben Ankara'da ne varsa, Çamlıdere'de onun olması için çalışacağım" diyor.

ARSA BULAMIYORUZ
Aluç Dağı Festivali'nin önümüzdeki yıl farklı bir formatla yapılacağını anlatan Başkan Caner Can, şöyle konuştu: "Çamlıdere'nin gelişimindeki en büyük sorun ilçemizin yüzde 70'inin orman arazisi olması. Kadastro sınırları çizilirken, yöneticiler ilçemizin nasıl büyüyeceğini kestirememiş. Üç termal suyumuz var. Ama arsa bulamıyorruz. Bu sorunu çözmek için çalışmalarımız sürüyor. Çamlıdere'nin turizm bölgesi olması için temasların sonuçlarını almak istiyoruz. Belediyemizin elinde arsa yok. Ne kadar acı değil mi?"

HEY GİDİ GÜNLER HEY
Belediyeden ayrılıp, parkları, sokakları arşınlamaya başlıyoruz. Her taraf pırıl, pırıl .Çamlıdere temizlik noktasında bırakın Ankara'yı, Türkiye'nin en temiz ilçesi. En büyük sorun olan konaklama probleminin ortadan kalkması için gün sayılıyor. Kültür Evi ve Müze'de Çamlıdere'nin 'dünü'yle ilgili bilgiler veriliyor, kıyafetler ve fotoğraflar sergileniyor, kaybolan mesleklerin figürleri yer alıyor. "Hey gidi günler hey" dedirtiyor. Huzur Evi'nde Türkiye'nin aralıksız en uzun süre muhtarlığını yapan Suat Zeybek'le karşılaşıyoruz. Zeybek 86 yaşında ve 60 yıldır aralıksız Küçük Mahalle'nin muhtarı.

1 SAATİNİZİ AYIRIN
Şeyh Ali Semerkandi Türbesi müthiş olmuş. Çamlıdere'ye büyük bir canlılık kazandırmış. Birçok esnaf, kazançlı günler için kendilerini hazırlıyor. Yayla yolları genişletilmiş, asfatlanıyor. Adem Ceylan Parkı, metropol ilçeleri kıskandıracak görkemde. Çamkoru ayrı bir dünya. Yok böyle bir tabiat harikası. Ankara Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Sosyal Kalkınma Altyapısının Güçlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen Çamkoru Doğa Okulu görüyoruz içimiz sevinç doluyor. Çamkoru'da Kızılay ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tesisleri her zaman ilgi görüyor. Şimdi de bu proje ile Ankara'da farklı kesimlerden özel sosyal politika gerektiren çocukların eğitim, rekreasyon ve spor hizmetlerine erişimin artırılması amaçlanıyor. Çamlıdere'deki Çamkoru Tabiat Parkı alanında kurulan Çamkoru Doğa Okulu, Ankara'nın tüm ilçelerindeki öğrencilere tamamen ücretsiz hizmet veriyor. Mahalleye dönüşen 40 köy inanılmaz, muhteşem zenginliklerle ve tüm bakirliği ile sanki resmi geçit yapıyor. Çamlıdere çok ama çok değişmiş. Bu güzelikleri görmek için sadece 1 saatinizi ayırmanız yetecek.

Ali ÖCAL (HT ANKARA)